Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że polski podatnik sfinansuje  emerytury Ukraińców przyjeżdżających do Polski, zarówno za lata przepracowane w Polsce, jak i za lata przepracowane na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone na emerytury dla Ukraińców będą w całości pochodziły z polskich składek i nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane przez stronę ukraińską.

Sytuację tę opisał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl. Wynika z niej, że Ukraińcom wystarczy krótki czas legalnej pracy w Polsce, by móc pobierać z ZUS emeryturę o wysokości 1000 zł brutto (tzw. emeryturę minimalną). Jedynym warunkiem jest, by świadczeniobiorca mieszkał na stałe w Polsce. Obecnie średnia emerytura na Ukrainie to 2000 hrywien, czyli 270 zł.

ZUS sfinansuje różnicę pomiędzy emeryturą pobieraną na Ukrainie (średnia ukraińska emerytura to 270 zł) a emeryturą minimalną (1000 zł). Ukraiński emeryt nabywa prawo do takiej emerytury z samego faktu opłacenia jakiegokolwiek okresu składkowego w Polsce. Dla porównania obywatel Polski nabywa prawo do emerytury minimalnej odpowiednio po 22 latach (kobiety) i 25 latach (mężczyźni).

Na mocy zawartej w 2012 r. polsko-ukraińskiej umowy, która miała zagwarantować osiedlającym się w kraju Polakom ze Wschodu wypłatę emerytury za lata pracy na Ukrainie, w praktyce skorzystają głównie masowo napływający do Polski Ukraińcy. Zgodnie z tą umową, nie wiąże się to z przekazaniem ze strony Ukrainy żadnych aktywów na poczet pokrycia takich świadczeń.

Twoim zdaniem…

[democracy id=”103″]

Czytaj teksty z tego działu:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here