Banki wobec groźby zwrotu miliardów złotych frankowiczom

1
223

Związek Banków w Polsce (ZBP) zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z oficjalną prośbą, by Polska w trybie pilnym uzupełniła swoje stanowisko w sprawie, która toczy się przed TSUE. To – zdaniem ZBP – powoduje zagrożenie dla stabilności systemu finansowego. Wskazał też olbrzymie kwoty, jakie banki będą musiały oddać klientom z tytułu stosowania przez nie zapisów umów sprzecznych z prawem. Wstępna wycena to co najmniej 60 miliardów zł. Ale mogą też wynosić 100 miliardów.

W oparciu o wyliczenia ZBP, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przygotowało symulację przewidywanych kwot pobranych niezgodne z prawem, o które mogą wystąpić klienci. Istotny udział w portfelu kredytów indeksowanych, denominowanych (zw. potocznie walutowymi) posiada 7 banków.  Najwięcej, bo od 14 do 23 miliardów złotych, będzie musiał zwrócić PKO BP. Poważny  problem i wpływ na płynność może wystąpić w mBanku (od 8,8 mld do 14,7 mld) oraz w banku Millennium (od 8,3 mld do 13,8 mld). Szczególnie jednak sytuacja ta może wpływać na Getin Bank, który będzie musiał dokonać zwrotu od 5,8 mld do 9,8 mld złotych. 

Kwoty do zwrotu przy założeniu 100 mld zł roszczeń

Mimo to instytucje państwowe zamykają oczy na tę sytuację, a odpowiedzi na zapytania Stowarzyszenia dowodzą braku zainteresowania tym problemem. Przykłady odpowiedzi:

  • Ministerstwo Finansów: „MF zbiera opinie i analizy autorstwa innych instytucji i podmiotów natomiast nie przeprowadzało samodzielnej analizy sytuacji kredytobiorców i banków w związku z udzieleniem przez banki dużej ilości „kredytów indeksowanych, denominowanych do walut obcych”.
  • Narodowy Bank Polski: „Nie jest więc możliwa jednoznaczna ocena skutków finansowych postanowień sądów w tym zakresie”.

Niezgodność z prawem zapisów w tych umowach potwierdził Rzecznik Finansowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu informowało społeczeństwo i władze RP, że w wyniku stosowania przez banki zapisów umów sprzecznych z prawem Unijnym, a przede wszystkim Dyrektywą 93/13, nastąpi konieczność zwrotu znacznych kwot.

Jak sądzisz?

[Total_Soft_Poll id=”10″]

Obejrzyj na ten temat:

O problemie zadłużonych frankowiczów i niedotrzymanych obietnicach prezydenta Dudy

Barbara Husiew i Robert Wajgel ze Stowarzyszenia “Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Read more

O manipulacjach PiS przy ustawie frankowej (Stop Bankowemu Bezprawiu)

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zwołało ad-hoc konferencję prasową przed budynkiem Sejmu. Przedstawiło w niej swoje stanowisko wobec projektu.

Read more

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 4.9 / 5. ilość głosów 8

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Wreszcie ktos cos w tej sprawie robi. Pamietam ze Kaczynski osobiscie zapowiadal pomoc frankowiczom, a po wyborach odwrocil kota ogonem.
    W rosji banki juz dawno oddaly pieniadze za kredyty frankowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here