Rafał Gaweł, znany z walki z propagowaniem “faszyzmu i nietolerancji”, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, został prawomocnie skazany za oszustwa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez sąd apelacyjny w Białymstoku. Zarzuty dotyczyły oszustw i ich prób na ponad 700 tys. złotych oszustw na szkodę banku, prywatnych przedsiębiorców i udaremnienia egzekucji wierzytelności  na rzecz Urzędu Miejskiego w Suwałkach i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Jednym z pokrzywdzonych w tej sprawie jest właściciel modnej białostockiej restauracji, gdzie Rafał Gaweł – co ustaliła prokuratura, a potwierdził sąd pierwszej instancji – stołował się przez kilka tygodni i nie uregulował rachunku.

W jednym przypadku chodziło o oszustwo na szkodę banku (kwota zarzucanego wyłudzenia to 240 tys. zł), a w pięciu kolejnych – o oszustwa na szkodę prywatnych przedsiębiorców, którym oskarżony miał nie zapłacić za odebrane towary (chodzi o kwoty rzędu kilku, kilkudziesięciu tysięcy złotych). Wykorzystywał też niezgodnie z przeznaczeniem pieniądze przyznane jego stowarzyszeniu przez Fundację im. Stefana Batorego (ponad 100 tysięcy złotych) na projekt walki z dyskryminacją.

Ośrodek ten zajmuje się między innymi “tropieniem” takich “zachowań rasistowskich i ksenofobicznych” jak działania organizatorów Podlaskiego Rajdu Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, którzy opublikowali na Facebooku emblemat partyzantów z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego walczących z sowieckim okupantem po II wojnie światowej, czyli popularne zawołanie “Śmierć Wrogom Ojczyzny”.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here