19 września w wieku 89 lat zmarł ojciec Hubert Czuma, legendarny kapelan Solidarności, działacz opozycji i Honorowy Obywatel Radomia. W czasach PRL był duszpasterzem środowisk akademickich. Zaangażował się głęboko w działalność antykomunistycznej opozycji i za tę działalność był wielokrotnie aresztowany i więziony. W latach 1980-1989 był pasterzem Solidarności, organizował msze za ojczyznę i spotkania działaczy antykomunistycznych.

Posługę kapłańską w Radomiu pełnił od 1979 roku. W czerwcu 2010 uhonorowany medalem „Bene Merenti Civitas Radomiensis” na wniosek NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Tytuł honorowego obywatela Radomia został mu nadany przez Radę Miejską w 2015 roku. Był również honorowym obywatelem Szczecina i Lublina. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku.

W niedzielę 22 września w kościele św. Trójcy wystawiono trumnę z ciałem Zmarłego, a w Radomiu odbyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym. Na czas ich trwania w Radomiu flagi opuszczono do połowy masztu. W poniedziałek z kościoła św. Trójcy ulicą Żeromskiego wyruszył kondukt żałobny do katedry, gdzie pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika odprawiona została żałobna msza święta.

Duchowny spoczął w grobowcu zakonnym ojców Jezuitów na cmentarzu komunalnym przy Ofiar Firleja.

“Miałem zaszczyt wiele razy spotykać się ze Ś.P. ojcem Hubertem Czumą, rozmawiać z nim, być na Wigilii wspólnie z Janem Olszewskim. Był arystokratą ducha, człowiekiem wielkiej kultury, a jednocześnie wspaniałym pasterzem, który nigdy nie dawał odczuć dystansu nam maluczkim. Wręcz przeciwnie, czuło się od Niego ciepło i wiarę od pierwszej chwili spotkania. Dziękuję Bogu, że dał mi możliwość spotkać takiego pasterza w Radomiu, mieście które miało wielkie szczęście do wspaniałych kapłanów”.
Dariusz Grabowski

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here