Od 2014 roku liczba ukraińskich imigrantów zarobkowych wzrosła pięciokrotnie i obecnie wynosi 1,5 mln osób według danych nieoficjalnych – poinformowała ambasady Ukrainy w Polsce. Przed 2014 liczba ta wynosiła około 320 tysięcy. W maju konsul generalny Ukrainy twierdził, że Polska wydała już Ukraińcom ponad milion dokumentów uprawniających do ubiegania się o polskie obywatelstwo.

Dane te częściowo odpowiadają obliczeniom w oparciu o dane operatorów telekomunikacyjnych mówiące, że w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy. Podobne są szacunki Narodowego Banku Polskiego, oceniającego, że w Polsce przebywa obecnie 1,2 mln Ukraińców, z czego ok. 800 tys. na stałe.

W Polsce 400 tys. cudzoziemców posiada ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy, z czego połowa to Ukraińcy. W ciągu 2 lat liczba ta wzrosła o 100 tys. Połowa z nich, a dokładnie 199 tys. osób, to Ukraińcy – poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dane nie uwzględniają liczby osób przebywających w Polsce tymczasowo.

W ubiegłym roku wydano blisko 329 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, a w ujęciu rocznym ich liczba wzrosła o 40 proc. Zdecydowana większość (238 tys.) została wydana obywatelom Ukrainy – wynika z danych GUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce płaci już 610 tys. obcokrajowców – pięciokrotnie więcej niż jeszcze w 2014 roku. Z tego 454,5 tys. Ukraińców. Na przestrzeni pięciu lat liczba płacących składki Ukraińców zwiększyła się blisko 13-krotnie (z 35,5 tys.).

Imigranci z Ukrainy stali się najliczniejszą grupą narodowościową wśród wszystkich pracowników tymczasowych. Stanowią oni już 54 proc. zatrudnionych tymczasowo, gdy Polacy – 40%. Jeszcze w 2017 roku odsetek Polaków wynosił 59 proc.

Komentarz: udział ukraińskich pracowników wciąż rośnie, a liczba pracujących w Polsce (więc także i Ukraińców) zaczyna spadać. Oczywiste więc, że wypychają oni rodowitych pracowników z rynku. Pytanie, czy rząd ma na ten temat dane i czy jest świadom zagrożeń z tego płynących. I czy ma odwagę coś z tym zrobić. Inaczej z całego tego dobrobytu na kredyt wynikną opłakane skutki.

Jak sądzisz?

[Total_Soft_Poll id=”7″]

Czytaj o ukraińskich pracownikach w Polsce:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 4.3 / 5. ilość głosów 4

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Jest dużo gorzej. Ukraińcy zasilają struktury przestępcze.

    1 lipca zatrzymano w województwie śląskim grupy obywateli Ukrainy, gdy funkcjonariusze Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej wkroczyli do nielegalnej fabryki papierosów w Piekarach Śląskich. Zajęli około 6 mln sztuk papierosów oraz ponad 2 tony tytoniu. W fabryce zatrzymano 14 osób – 2 obywateli Polski i 12 obywateli Ukrainy. Zatrzymani Ukraińcy przebywali na terytorium Polski legalnie, posiadając dokumenty pozwalające im na podejmowanie pracy.
    https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ukrainscy-imigranci-pracowali-w-nielegalnej-fabryce-papierosow-na-slasku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here