Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, poinformował publiczność, że rządowy instytut (Polski Instytut Ekonomiczny) przeanalizował zjawisko „protekcjonizmu”.

„Najtrudniejszy do wykrycia jest ukryty protekcjonizm – dodatkowe bariery administracyjne i biurokratyczne” – stwierdził. A w Europie jest „nie tylko przyzwolenie, ale wręcz oczekiwanie na praktyki protekcjonistyczne.”

Minister ogłosił, że „państwa, które później przystąpiły do Unii Europejskiej, mają większe trudności … w handlu wewnątrzunijnym niż kraje “starej” UE… że na rynkach krajów nowej UE jest mniej praktyk protekcjonistycznych; nasi przedsiębiorcy spotykają się z nimi, próbując działać w krajach Europy Zachodniej.” Jak domniemywa, „może to wynikać ze struktury naszych gospodarek – z przewagą małych i średnich firm”.

Te firmy właśnie do rządu „docierają z prośbą o pomoc i wsparcie czy chociażby radę…, najczęściej żalą się na praktyki stosowane przez władze publiczne, bariery administracyjne”. Na przykład w formie „nakładania dodatkowych obowiązków, obciążeń na przedsiębiorców z zagranicy… biurokratycznego przedłużania procedur, konieczność odnawiania różnych zezwoleń”, itd.

Minister Ociepa stwierdza, że „nasi przedsiębiorcy domagają się traktowania fair na tamtych rynkach”.

Komentarz redakcji: minister mówi o „protekcjonizmie”, natomiast chodzi tutaj o najzwyczajniejszą ochronę interesów swoich przedsiębiorstw. I pozostawanie na poziomie dywagacji o „zjawisku” jest czymś, co niestety kompromituje każdy kolejny polski rząd. A przecież nasze państwo powinno walczyć o interesy polskich przedsiębiorcówtak w kraju, jak i w Europie i na całym świecie. To jest codzienna praktyka innych państw. Same dywagacje o „protekcjonizmie” nic nie dają. Polscy politycy powinni się uczyć od pani ambasador Mosbacher, jak ona twardo walczy o interesy amerykańskich firm.

[Total_Soft_Poll id=”5″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here