Polska w 2018 roku była największym eksporterem autobusów z napędem elektrycznych w Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku wyeksportowano z Polski 131 autobusów elektrycznych, wartości 232 milionów złotych. W roku 2017 sprzedano 24 pojazdy za 40 milionów zł.

Głównym rynkiem zbytu są kraje Unii Europejskiej, gdzie w ub.r. sprzedano 124 jednostki o wartości 221 mln zł (95 proc. całości eksportu). Najwięksi odbiorcy to Czechy i Włochy (po 24 proc.) oraz Rumunia (11 proc.), Niemcy (blisko 10 proc.) oraz Austria, Belgia i Łotwa (po blisko 7 proc.). Poza 10 krajami Unii sprzedajemy również do Norwegii i na Ukrainę.

Wśród krajów europejskich Polska jest największym eksporterem autobusów elektrycznych. Nasz udział w w rynku wynosi 36 procent, a wartość wynosi 54 miliony euro. To jednak zaledwie dwa promile wartości eksportu całego przemysłu motoryzacyjnego działającego w Polsce.

Inni eksporterzy to Belgia (30 procent rynku i 45 milionów euro wartości), Czechy (7 proc.; 10,8 mln euro), Francja (6 proc.; 9,5 mln euro) oraz Portugalia i Węgry (po nieco ponad 5 proc.; tj. po ok. 8,2 mln euro). Według Eurostatu

Autobusy elektryczne są produkowane w Polsce przez trzy przedsiębiorstwa: hiszpański Solaris w Bolechowie (2. miejsce wśród europejskich producentów), szwedzkie Volvo we Wrocławiu i polski Ursus Bus w Lublinie (oba w pierwsze dziesiątce).

Komentarz: cieszyć się należy z sukcesów na europejskich rynkach, nawet jeśli jest to mikroskopijna branża. Szkoda jedynie, że tak mało polskiej wartości dodanej w polskim eksporcie autobusów elektrycznych. A na dodatek zadziwiające jest, jak rząd i państwowy bank (PKO BP) traktują jedynego polskiego producenta wśród eksporterów. Polski Ursus wciąż nie może zdobyć przychylności polskiego państwa. Jak to wytłumaczyć? Żeby zrozumieć, proponuje przeczytać poniższe artykuły.

Coming Soon
Czy Ursus to marka, która powinna być wsparta i utrzymana?
Czy Ursus to marka, która powinna być wsparta i utrzymana?
Czy Ursus to marka, która powinna być wsparta i utrzymana?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here