Wielkie sieci handlowe, zdominowane przez zagraniczny kapitał, odnotowały na polskim rynku przychody 231 miliardów złotych. Wykazały jedynie 8,4 mld zł zysku brutto. W ramach podatku CIT do budżetu państwa trafiło zaledwie 1,6 miliarda zł.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane na temat podatku CIT płaconego przez wielkie firmy, w tym 36 firm handlu detalicznego. Aż 11 sieci handlowych nie wykazało żadnego zysku, kilka z nich już od lat.

  • francuski Auchan,
  • brytyjskie Tesco,
  • holenderskie Macro Cash and Carry,
  • francuski Intermarche
  • holenderskie Drogerie Natura,
  • niemiecki Lidl (już drugi rok)
  • litewska Stokrotka (Maxima Grupe).

Podatki francuskiej sieci Carrefour są symboliczne – przy obrotach 9,2 mld zł CIT wyniósł 17 mln zł, czyli 0,2%, a sieć zyski wykazuje dopiero od 2016 roku. Żabka (brytyjski fundusz CVC Capital Partners) zapłaciła CIT w wysokości 3,4 proc. swoich dochodów.

Podatek 15 największych sieci handlowych wyniósł 920 mln zł – to 0,6 proc. ich przychodów i 15,4 proc. dochodów.

Pozytywnie wyróżniają się portugalska Biedronka (511 mln zł podatku, 1% obrotów) i niemiecki Rossmann (237 mln, 2,9% obrotów). Na trzecim miejscu znalazła się polska firma sprzedająca odzież i akcesoria LPP – 145 mln zł (2% obrotów).

Komentarz: Handel detaliczny w Polsce rozwija się dzięki wzrostom zarobków, rządowym programom socjalnym (500+ i inne). Rosną zagraniczne sieci sprzedaży… I to wszystko powoduje wiecznie straty? Wiele sieci od lat jest na minusie nie przez marny rynek, ale z powodu agresywnej optymalizacji podatkowej, która potrafi ulokować zyski tam, gdzie nie płaci się podatków. A przecież Polska jest dla nich rajem podatkowym, obciążenia zysków inwestorów są bardzo niskie…

Jak sądzisz?

[democracy id=”46″]

Czytaj o handlu:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda słów. Szacunek dla tych co płacą. LPP, Rossmann i Biedronka. Na pewno w pierwszej kolejności będę wybierał te sieci.

  2. Cieszę się, że akurat wybierałam wszystkie sklepy, które w Polsce płacą. Zakupy w Reserved czy Mohito, Biedronce i Zabce, kosmetyki Rossmannie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here