Jarosław Kaczyński poinformował o podwyżce płacy minimalnej, a nie powiedział, że jest to również podwyżka cen – zdrożeją usługi, a koszty działania przedsiębiorstw wzrosną.

Dariusz Grabowski

przedsiębiorca

Podwyżki płacy minimalnej rząd PiS nie uzgodnił z przedsiębiorcami, chociaż to oni ją sfinansują – mówił Dariusz Grabowski na briefingu w Sejmie oraz podczas konferencji prasowej w Radomiu, skąd kandyduje z listy PSL.

Skutki działań rządu okażą się przeciwne do deklarowanych. Podniesienie płacy minimalnej grozi inflacją i wzrostem bezrobocia, taki efekt przyniosło nawet w bogatej Francji – przestrzegają przedsiębiorcy startujący do Sejmu z list PSL. Stracą wówczas emeryci i pracownicy, a wielu pracodawców zamiast Polaków zatrudni Ukraińców.

Zdaniem Dariusza Grabowskiego, Jarosław Kaczyński poinformował o podwyżce płac, a nie powiedział, że jest to również podwyżka cen. Podniesienie płacy minimalnej sprawi bowiem, że wzrośnie inflacja. W trakcie konferencji w Radomiu przedsiębiorca Grabowski zauważył, że prezesowi PiS do podjęcia tak ważnej dla gospodarki decyzji wystarczyła rozmowa z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim. Z przedsiębiorcami Kaczyński nie rozmawiał, próżno ich też szukać na listach wyborczych PiS. Za to wiele tam osób, zabiegających o synekury w spółkach Skarbu Państwa.

Kandydujący z Radomia z drugiego miejsca listy PSL do Sejmu Grabowski przypomniał słynne pytanie Jana Olszewskiego o Polskę. Dziś gra toczy się o to, czy będzie to Polska obywateli, czy urzędników. Jeśli o tę drugą chodzi, to nie o taką Polskę walczyliśmy w latach 80 – ocenił Dariusz Grabowski, przed laty współzałożyciel Solidarności na Uniwersytecie Warszawskim i doradca Regionu Mazowsze w czasach Macieja Jankowskiego.

Sejm: przedsiębiorcy z #PSL o tezach PiS nt płacy minimalnej

Sejm: przedsiębiorcy polscy o obietnicach PiS podwyższenia płacy minimalnej.Dariusz Maciej Grabowski, Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski Poseł na Sejm RP, Włodzimierz Zydorczak, Jolanta MilasPolskie Stronnictwo Ludowe Radom Polskie Stronnictwo Ludowe

Opublikowany przez Dariusz Grabowski Czwartek, 12 września 2019

Konsekwencją polityki, jaką dziś prowadzi władza, staje się skłócenie społeczeństwa. Pracowników przeciwstawia się pracodawcom. Tymczasem przedsiębiorcom, zatrudniającym kilka milionów osób, nie jest obojętne, w jakich warunkach żyją ich pracownicy. Za sprawą zmian, wprowadzanych przez PiS te realia się pogorszą – uważa ekonomista Grabowski. W najsprawniej funkcjonujących gospodarkach świata państwo broni przedsiębiorców. W Polsce, wbrew deklaracjom, zmusi ich do ograniczenia inwestycji, skoro banki nie chcą udzielać kredytów na rozwój firm, bo preferują zagraniczne korporacje.

W wyniku podniesienia płacy minimalnej zdrożeją usługi, a koszty działania przedsiębiorstw wzrosną, przez co polskie towary staną się mniej konkurencyjne wobec zagranicznych. W górę pójdą również koszty produkcji żywności, co wpłynie na dalszy wzrost jej cen. W efekcie zubożeją emeryci, urzędnicy, nauczyciele i pracownicy służby zdrowia, zależni od budżetu państwa. Od przyszłego roku wzrosną ceny energii i wody. Szczególnie skomplikuje się sytuacja branży budowlanej, gdzie nastąpią zwolnienia, a niejeden pracodawca w miejsce Polaków zatrudni Ukraińców.

Radom, dotknięty krzywdą w czasach transformacji, zna biedę – przypomniał Dariusz Grabowski, zastrzegając, że miejsce, w którym swoje ostrzeżenie formułuje, nie jest przypadkowe, lecz bliskie jego sercu. Podniesienie płacy minimalnej, wprowadzane przez PiS i niosące za sobą wzrost cen oznacza zubożenie samorządu, który w Radomiu jest największym pracodawcą, zwłaszcza w szkolnictwie.

Przedsiębiorcy również chcą, żeby rosły pensje ich pracowników, dlatego proszą o ulgi inwestycyjne i zwolnienia podatkowe, zrównujące ich szanse z kapitałem zagranicznym, dotychczas bezzasadnie uprzywilejowanym.

Nie damy się skłócić z pracownikami – zapewnił Grabowski.

Wcześniej podczas briefingu w Sejmie przedsiębiorcy i politycy PSL jednym głosem mówili o forsowanych przez rząd PiS zmianach. Kandydująca z Katowic Jolanta Milas porównała podniesienie płacy minimalnej bez konsultacji z praktykami gospodarki, do których sama się zalicza – do administracyjnego wyznaczenia zarobków kelnerów na weselu bez zgody tego, kto za nie zapłaci.

I co wtedy zrobić, wesele odwołać? – pytała retorycznie.

Radom, konferencja prasowa 12 września

Radom, konferencja prasowa, 12 wrześniaO pomysłach Jarosława Kaczyńskiego na płace minimalne i ich skutkach.Polskie Stronnictwo Ludowe, Polskie Stronnictwo Ludowe Radom

Opublikowany przez Dariusz Grabowski Czwartek, 12 września 2019

Większość przedsiębiorców dba o swoich pracowników. Dlaczego więc są arogancko traktowani? – dziwił się lider wielkopolskiego rzemiosła Włodzimierz Zydorczak, kandydujący z listy PSL do Sejmu z Poznania. W jego ocenie, w Niemczech czy we Francji, gdzie działa silny samorząd gospodarczy, podwyższenie płacy minimalnej bez konsultacji z przedsiębiorcami skutkowałoby dymisją rządu. Admirał Marek Toczek, kandydujący z Gdyni, przypomniał, że samorząd jest fundamentem państwa. Jeśli jednak chodzi o przedsiębiorców, wciąż brakuje takiego ciała, które stałoby się partnerem dla władz.

Na spotkaniu z przedsiębiorcami 10 września w Poznaniu liderzy PSL zapowiedzieli, że będą wspierać odrodzenie powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce. W trakcie sejmowego briefingu potwierdził to poseł Czesław Zgorzelski. Przypomniał też, że ludowcy jako jedyni opowiedzieli się za dobrowolnością ZUS dla przedsiębiorców. To ich autorski projekt.

Po 4 latach polityki społecznej czas na politykę gospodarczą, niezbędną, żeby wszystkie świadczenia mogły być wypłacane. Dlatego w koalicji z nami są przedsiębiorcy – podkreślił poseł PSL Marek Sawicki.

Dariusz Grabowski podczas briefingu w Sejmie przywołał słowa Kaczyńskiego: „najpierw państwo, potem własność”. – Z tego wynika, że państwo to ja – przestrzegł kandydat PSL do Sejmu z Radomia.

Konferencja prasowa przedsiębiorców w Sejmie

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 10

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Łukasz Perzyna (ur. 1965) jest dziennikarzem „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here