W 2018 roku do Polski trafiło 272 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), na ogólną liczbę 1598 w naszym regionie. W tym czasie, gdy na Węgrzech zanotowano 101 projektów inwestycyjnych, a w Czechach – 65. Ilość projektów wzrosła o 38% (ze 197 w 2017 r.).

Niemal połowa inwestycji zagranicznych w Polsce (47%, 127 projektów) została umiejscowiona w sektorach produkcji części motoryzacyjnych, transporcie, logistyce, produkcji i przemyśle chemicznym. W sektorze usług dla biznesu powstało 13 proc. wszystkich BIZ w Polsce.

Przed Polską w skali europejskiej znalazły się tylko: Wielka Brytania (1054 BIZ), Francja (1027), wyprzedzając Niemcy (973 ), a także Hiszpania i Belgia.

[Total_Soft_Poll id=”48″]

Komentarz: Polska, według EY jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Można się cieszyć, widocznie pomógł projekt premiera Morawieckiego „Polska jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną”. Jednak należy zadać pytanie, co jest powodem tej „atrakcyjności”. Odpowiedź jest prosta: zyski. Jednak takie pojęcia jak zysk, dochodowość, stopy zwrotu z inwestycji w raporcie EY nie występują. Dlatego warto się zastanowić, jakie z napływu zagranicznego kapitału korzyści ma Polska i Polacy. Bo podatki ktoś musi płacić.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here