Sprzedaż cydru gwałtownie spada – w ostatnim roku o jedną czwartą. Roczna sprzedaż to zaledwie 62 mln zł, gdy choćby piwa bezalkoholowe osiągają sprzedaż 600 mln zł, a piwa smakowe 1,4 miliarda zł.

Cydru z polskich jabłek nie poparto jednak żadnymi działaniami państwa. Cydr nie może być reklamowany, mimo podobnej zawartości alkoholu jak piwo, gdyż formalnie jest winem. Do dzisiaj obowiązują dwie stawki akcyzy, (zawartość alkoholu do 5% – 98 zł i powyżej – 158 zł za hektolitr), choć premier Morawiecki już dwa lata temu obiecywał zerową stawkę i likwidację banderoli.

Banderole są szczególnym utrapieniem, gdyż na skutek małej skali produkcji, trzeba je naklejać ręcznie. Automaty do banderolowania kosztują sumy idące w kilkuletnią wartość sprzedaży rzemieślniczego producenta, a ich moce są zbyt duże. To dodaje dodatkowe koszty do produkcji.

Tak więc bariery prawne są największe w porównaniu do innych produktów alkoholowych. Nawet w sklepie cydry mogą stać tylko na półkach z mocnymi alkoholami, co jeszcze bardziej ogranicza rozwój tego produktu.

Na upadającym rynku jedynie cydry rzemieślnicze dobrze sobie radzą, ich sprzedaż rośnie. Pomimo tego, że potrafią kosztować do 15 złotych, gdy standardowy cydr kosztuje 4 złote za butelkę. Jednak jest to mikro-rynek w mikro-rynku. Ale nawet na nim trafiają na bariery sprzedaży w postaci “umów o wyłączności”, które wielkie koncerny narzucają barom, pubom i restauracjom. Nie mogą one wtedy kupować rzemieślniczych cydrów, gdy koncern ma cydr w swojej ofercie.

Komentarz: Gdy pięć lat temu, po nałożeniu rosyjskich sankcji na polskie jabłka, politycy obiecywali, że za 10 lat sprzedaż przekroczy miliard złotych – opowiadali jak zwykle bajki. Najlepsze cydry produkuje się z bardzo kwaśnych, specyficznych gatunków jabłek, jak renety, a nie ze słodkich jabłek deserowych, które eksportowaliśmy. Więc albo nas oszukiwali, albo nie wiedzieli, co mówią. Podobnie jest z obietnicami poparcia polskich producentów.

Jak sądzisz?

[Total_Soft_Poll id=”5″]

Czytaj o polskich jabłkach:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Gdy Putin w odwet za wsparcie przez Polskę niemieckiej i amerykańskiej polityki na Ukrainie nałożył embargo na polskie jabłka – specjalnie jemu na złość i żeby sadownikowi straty wyrównać klasa średnia i wyższa w knajpach wokół Pl. 3 Krzyży ten cydr zamawiała, krzywiąc się potem, bo najlepszy to on nie jest. Ale był taki odruch. Jak wszystko – także i to rządzący z PiS potrafili spaprać zgodnie ze znaną wykładnią byłego wicepremiera Henryka Goryszewskiego: co by tu jeszcze spieprzyć. Trybunału stanu za to nie ma, obciach tak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here