Z polityką socjalną właścicielom firm zdecydowanie kojarzy się Prawo i Sprawiedliwość – aż 72 procent z nich wymienia ją jako partię socjalną. Druga w rankingu jest Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni) z polityką socjalną kojarzy się 30 proc. przedsiębiorców. Najsłabiej wiążą z socjalnym nastawieniem Konfederację (KORWiN Braun Liroy Narodowcy) – aż 75 procent z nich uważa, że ta koalicja nie będzie prowadzić polityki socjalnej. Podobne przekonania ma 60 procent badanych o komitecie Europa Christi, a 59 procent – o Polsce Fair Play Bezpartyjni Roberta Gwiazdowskiego.

Przedsiębiorcom nie podoba się także rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko. Źle ten pomysł oceniło 55 proc. badanych, dobrze – 30 procent. Także trzynastka dla emerytów, która ma być wypłacona w maju, nie zyskała aprobaty właścicieli firm. Ten pomysł rządu negatywnie oceniło 45 proc. pozytywnie – 32 proc.

Przedsiębiorcy pytani, czy polityka socjalna spowoduje wzrost podatków, odpowiadali, że „zdecydowanie tak” – 59 proc. badanych przedsiębiorców ma taką opinię, a dodatkowe 9 proc. stwierdziło, że „raczej tak”. Przeciwnego zdania było 14 proc. właścicieli firm. Nie mają więc wątpliwości, że wszystkie wyborcze socjalne obietnice spowodują dodatkowy wzrost podatków.

Komentarz: Przedsiębiorcy najchętniej głosowaliby na partię, która byłaby realną i rzeczywistą siłą polityczną reprezentującą w pełni interesy biznesu. Niestety takiej partii nie ma na obecnej scenie politycznej. Nie ma też samorządu gospodarczego, który broniłby i reprezentował przedsiębiorców w kontaktach z silnym rządem i parlamentem reprezentującym zmienne nurty polityczne. Przedsiębiorcy raz na cztery lata oddają głos na partię, która na pewno nie reprezentuje przedsiębiorców w parlamencie, wybierają więc taką, która mniej będzie szkodzić ich interesom.

Coming Soon
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here