93 procent rolników interesuje się finansami swojego gospodarstwa – wynika z badań Martin & Jacob.

Zdecydowana większość rolników rzetelnie spłaca swoje zobowiązania i reguluje płatności w terminie – 58 proc. nie zalega z rachunkami dłużej niż 7 dni. Kolejnym 22 proc. zdarza się to sporadycznie.

Kto jest najważniejszym doradcą w sprawach finansowych? Przede wszystkim rodzina, z którą 62 procent rolników konsultuje istotne decyzje finansowe. Ważne dla nich są także opinie innych rolników, z którymi zapoznają się na forach internetowych (40 procent). Z doradcami finansowymi konsultuje się 15 proc. właścicieli gospodarstw. Poza tym rolnicy coraz chętniej korzystają też z aplikacjami internetowymi, porównującymi oferty banków (29 proc.).

Polscy rolnicy posiadają świadomość finansową. Najczęściej, bo w około 44 proc. przypadków, analizują sytuację finansową gospodarstwa podczas przygotowywania planów inwestycyjnych oraz rocznego budżetu.

Większość rolników jest także za pan brat z budżetowaniem i zarządzaniem finansami gospodarstw. Roczny budżet opracowują najczęściej gospodarstwa o mieszanym (53,1 proc.) i roślinnym (47,4 proc.) profilu produkcji. Dużo rzadziej – gospodarstwa mleczne (14,4 proc.). Wynika to z charakteru produkcji. Gospodarstwa mleczne pracują w regularnych cyklach dostaw mleka, za które otrzymują systematyczne płatności. W przypadku produkcji roślinnej bądź mieszanej zysk jest nie tylko odłożony w czasie, ale i obarczony większą niepewnością.

Komentarz: wysoki poziom rzetelności płatniczej rolników i świadomości finansowej może dziwić jedynie tych, którzy mają obraz polskiej wsi ukształtowany przez media. Jednak wbrew opinii „warszawki” rolnicy są par excellence przedsiębiorcami i to w dużo większym stopniu niż jakakolwiek inna grupa zawodowa.Coming Soon
Jak oceniasz poziom polskiego rolnictwa?
Jak oceniasz poziom polskiego rolnictwa?
Jak oceniasz poziom polskiego rolnictwa?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here