Ogólne informacje

  • Termin 26 maja 2019 r.
  • Ilość mandatów – 51 (+1 w przypadku wyjścia W. Brytanii z UE)
  • Uprawnionych wyborców: ponad 30 milionów (30 118 852)
  • Udział wzięło 13,8 miliona osób (13 760 974). Frekwencja wyniosła 45,68 procent.
  • Głosów ważnych: 13 759 701, nieważnych 112 390 (0,82% głosów)

Głosy otrzymane przez komitety

  • Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 621 188 – 4,55% głosów ważnych
  • Wiosna Roberta Biedronia – 826 975 – 6,06%
  • Koalicja Europejska PO PSL SLD .N ZIELONI – 5 249 935 – 38,47%
  • Prawo i Sprawiedliwość – 6 192 780 – 45,38%
  • Lewica Razem – 168 745 głosów – 1,24%
  • Kukiz’15 – 503 564 głosy – 3,69%
  • Polska Fair Bezpartyjni Gwiazdowski – 74 013 głosów – 0,54%
  • Polexit – 7 900 głosów – 0,06%
  • Jedność Narodu – 2 211 głosów – 0,02%

Mandaty otrzymane przez komitety

  • Wiosna Roberta Biedronia – 3
  • Koalicja Europejska – 22
  • Prawo i Sprawiedliwość – 27

Europarlamentarzyści

Prawo i Sprawiedliwość: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska oraz mandat zawieszony Dominik Tarczyński (w przypadku zakończenia Brexitu).

Koalicja Europejska: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska-Okońska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.

Wiosna: Robert Biedroń, Sylwia Spurek oraz Łukasz Kohut.

Europosłowie według okręgów

  • Gdańsk: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz (KE), Anna Fotyga (PiS).
  • Bydgoszcz: Radosław Sikorski (KE), Kosma Złotowski (PiS).
  • Olsztyn: Tomasz Frankowski (KE), Krzysztof Jurgiel, Karol Karski (PiS)
  • Warszawa: Robert Biedroń (Wiosna), Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner (KE), Ryszard Czarnecki, Jacek Saryusz-Wolski (PiS)
  • Mazowieckie: Jarosław Kalinowski (KE), Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
  • Łódź: Marek Belka (KE), Joanna Kopcińska, Witold Waszczykowski (PiS)
  • Poznań: Sylwia Spurek (Wiosna), Ewa Kopacz, Leszek Miller (KE), Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska (PiS)
  • Lublin: Krzysztof Hetman (KE), Elżbieta Kruk, Beata Mazurek (PiS)
  • Rzeszów: Elżbieta Łukacijewska (KE), Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca (PiS)
  • Kraków: Róża Thun, Adam Jarubas (KE), Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Beata Szydło, Dominik Tarczyński* (PiS)
  • Katowice: Łukasz Kohut (Wiosna), Marek Balt, Jerzy Buzek, Jan Olbrycht (KE), Izabela Kloc, Grzegorz Tobiszewski, Jadwiga Wiśniewska (PiS)
  • Wrocław: Jarosław Duda, Janina Ochojska (KE), Beata Kempa, Anna Zalewska (PiS)
  • Gorzów Wlkp./Szczecin: Bartosz Arłukowicz, Bogusław Liberadzki (KE), Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska (PiS)

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen / 5. ilość głosów

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here