Andrzej Kieryłło, strateg polityczny, w rozmowie Łukasza Perzyny

– Czy Donald Tusk postępuje roztropnie, starając się przelicytować rządzących jeśli chodzi o 800 plus? Zgłosił projekt, żeby stawkę dodatku na dzieci podnieść nie od Nowego Roku tylko od 1 czerwca, wraz z Dniem Dziecka. Czy PO-KO, którą Tusk kieruje zyska z tego powodu poparcie?

– Nie potrzeba dywagacji, żeby na to pytanie odpowiedzieć, znamy bowiem rezultaty sondaży. Z badań opinii publicznej wynika, że połowa wyborców uznaje 500 plus za pożyteczne, jednak w wypadku wyborców PiS jest to ok. 80 proc, zaś jeśli chodzi o elektorat Koalicji Obywatelskiej- Platformy Obywatelskiej to zwolennicy tego programu stanowią zaledwie 20 proc. 

– Co z tego wynika?

– W profesjonalnych kampaniach wyborczych nie sięga się nigdy po twardy elektorat przeciwnika. Nie da się bowiem przeciągnąć do własnego obozu osób głęboko przekonanych wspierających konkurenta. Walczyć można o wyborcę niezdecydowanego, niepewnego czy w ogóle zagłosuje czy idącego po raz pierwszy do urn. Ważne pozostaje jednak czy wręcz niezbędne, żeby troszczyć się o własnych wyborców. Kiedy Platforma Obywatelska pozostawała u władzy w latach 2007-15 prowadziła w sferze ekonomii liberalną politykę. Obecny wyborca Koalicji Obywatelskiej, której główną siłę stanowi PO podziela przekonanie o słuszności tamtego kursu.

– I nagle dostaje coś, co wydaje się efektowne, ale jego przekonaniom zaprzecza?

– Wyścig z PiS w obietnicach dotyczących tempa przekształcenia 500 plus w 800 plus spowoduje dezorientację. Część wyborców się zrazi. Otwiera się pole dla Konfederacji dla pozyskiwania rozczarowanego elektoratu PO-KO. Jakąś jego grupę zapewne więc zaadoptuje partia Sławomira Mentzena, który otwarcie przecież deklaruje się jako przeciwnik świadczenia 500 plus.

– Dostrzegam tu jeszcze inny problem. PO-KO zwykle przedstawia się jako siła propaństwowa. Tymczasem wiadomo, że 500 plus nie poprawiło polskiej demografii, jego zwiększenie do 800 plus też zapewne nic w tym nie zmieni. W dodatku powszechność świadczenia zniechęca do poszukiwania pracy: przynajmniej Polaków, bo Ukraińcy robotę za mniejsze pieniądze podejmują chętnie, co z kolei przyczynia się do destrukcji rynku pracy?

– Jeśli założeniem 500 plus pozostawało nie tylko pozyskanie głosów w wyborach ale jak głoszono poprawienie wskaźników demograficznych w Polsce, wzrost urodzeń – to po kilku latach wypłacania świadczenia twarde dane pokazują, że te wskaźniki jeszcze się pogorszyły. Pomysł na wzrost dzietności poniósł w tej mierze kompletną klęskę. Zaś rynek pracy rzeczywiście został zepsuty, skoro tak wielu uznaje, że nie warto pracować za niskie stawki. Szczególnie dotyczy to mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, na rynku pracy mamy wiele Ukrainek i pracodawca nie staje pod ścianą, że chętnych do roboty nie znajdzie. Co do mężczyzn, to rosną ich oczekiwania płacowe czy powiedzmy otwarcie roszczenia. Stają się one czynnikiem proinflacyjnym, co jeszcze gmatwa i tak niekorzystną za sprawą pandemii i strat z nią związanych sytuację gospodarczą. Pogorszyły się warunki prowadzenia firmy przez przedsiębiorców.

– PO-KO ich nie obroni?

– Wprost przeciwnie, widać nawet, że podąża w przeciwnym kierunku.

– Zawiera się w tym jednak element gry: Tusk stara się przelicytować PiS, zaszachować oponenta?

– PO liczyła, że to, co robi, to sprytne zagranie. Mówi PiS-owi: sprawdzam. Lekkomyślne okazuje się jednak przekonanie, że wyborcy odczytają to jako manewr. Nieprawda: takie propozycje są odczytywane wprost. Nie dzieje się więc tak, że to PiS największa siła opozycji wpuszcza w maliny. To raczej Jarosław Kaczyński wpuścił w maliny Platformę. Przyłączając się do propozycji socjalnej rządzących, odsłoniła swoją flankę liberalną, ryzykując, że część jej poparcia przejmie Konfederacja. Pojawił się za to żart: czym się różni opozycja od koalicji rządowej? Odpowiedź brzmi: proponuje to samo, tylko szybciej.    

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 8

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Łukasz Perzyna (ur. 1965) jest dziennikarzem „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

1 KOMENTARZ

  1. […] Zapłaci jednak za to wysoką cenę. Dekomunizacja przez kooptację i wyzerowanie formacji Czarzastego oznacza bowiem przesunięcie samej Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej w lewą stronę sceny. I rozstania z autorytetami czasem cenniejszymi niż pozyskiwani ludzie lewicy. Charyzmatyczny działacz dawnej opozycji antykomunistycznej z Krakowa Bogusław Sonik nie chce mieć już nic wspólnego z taką PO-KO, której symbolem stają się aborcja na życzenie i zarazem populistyczna licytacja z PiS w kwestii świadczenia na dzieci. Nasze drogi się rozeszły – oznajmia niedawnym zwierzchnikom kolega Stanisława Pyjasa ze studenckiego ruchu demokratycznego lat 70. Jak bowiem ocenia Sonik, Platforma staje się korporacją od zarządzania ciepłą wodą w kranie, skupiającą tych, co chcą mieć święty spokój, a jemu zależy na czymś więcej.  Jedna z najlepszych posłanek, też wywodząca się z opozycji i związana z modlitewną Wspólnotą Ducha Świętego Joanna Fabisiak, kiedyś guru Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdy ta kandydowała na prezydenta kraju a potem rządziła w Narodowym Banku Polskim i wreszcie w Warszawie – może się w ogóle na liście do Sejmu nie znaleźć. Bo nie ukrywa, że podejścia do prawnej ochrony życia zmieniać nie zmierza. W odróżnieniu od nie przemęczających się koleżanek z klubu pozostaje animatorką licznych akcji dobroczynnych. Zapewnia też liderom przyjazny kontakt z dostojnikami kościelnymi. Jeszcze jako młoda asystentka z akademickiego “Polonicum” Joanna Fabisiak zasiadała w newralgicznych latach 1981-84 w Prymasowskiej Radzie Społecznej. Przy okazji dorocznych spotkań na Żoliborzu w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 witana jest zawsze z szacunkiem i szczerą radością nawet przez oponentów politycznych.   Zaś tmłodzi i liberalni wyborcy, zszokowani tym, że Donald Tusk domagając się podwyższenia świadczenia na dzieci już w dniu ich święta 1 czerwca przystąpił do socjalnej licytacji z Jarosławem Kaczyńskim – mogą swoje sympatie skierować ku Sławomirowi Mentzenowi, który jako lider Konfederacji otwarcie deklaruje się jako przeciwnik wszystkich wariantów zarówno 500 jak 800 plus. Możliwość taką otwarcie i poważnie bierze pod uwagę ceniony strateg polityczny i współtwórca sukcesów Jana Olszewskiego (w tym udanej kampanii prezydenckiej w 1995 r, kiedy to były premier zajął czwarte miejsce o włos za popieranym przez główne media Jackiem Kuroniem) – Andrzej Kieryłło [1].   W tym wypadku – chociaż to Grodzki jest chirurgiem a nie Tusk – może się zdarzyć, że nie tylko operacja się nie uda ale i pacjent umrze. Zapewne okaże się nim Czarzasty. Ale PO-KO wcale na tym nie zyska. Wybory bowiem, jak mecz w cytowanym już powiedzeniu Linekera – wygra ten, co zawsze, czyli PiS.          [1] por. 800 plus: to Kaczyński wpuścił Tuska w maliny. PNP 24.PL z 20 maja 2023 […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here