Własna droga samorządowców

2
77

Prezesem Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej wybrany został ponownie Konrad Rytel, jedyny radny niezależny w Sejmiku Wojewódzkim Mazowsza. Delegaci na zjazd sprawozdawczo-wyborczy MWS poparli w uchwale starania przedsiębiorców o odrodzenie Powszechnego Samorządu Gospodarczego.

W niemal wszystkich wystąpieniach zaznaczał się wzmożony krytycyzm wobec partii politycznych. W innej uchwale ostrzeżono przed stratami, jakie polski samorząd poniesie w wyniku rozwiązań, forsowanych przez rządzących w programie Polskiego Ładu.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa działa od kilkunastu lat. Powołali ją gospodarze Małych Ojczyzn, głównie burmistrzowie i radni, z których wielu uczestniczyło wcześniej we wprowadzaniu obu etapów reformy: gminnej z 1990 r. oraz powiatowej i wojewódzkiej z 1998 r. 

Wspólnota rządzi dziś m.in. w Piastowie, gdzie burmistrz Grzegorz Szuplewski uchodzi za wzór samorządowca z powodu znakomitego wykorzystania środków unijnych oraz udanych przedsięwzięć z dziedziny partnerstwa publiczno-prawnego. W skali kraju MWS współpracuje z Bezpartyjnymi Samorządowcami, kierowanymi przez prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, którzy od wyborów w 2018 r. mają swoją reprezentację w kilku sejmikach wojewódzkich, w tym marszałka na Dolnym Śląsku Cezarego Przybylskiego. Znakiem przełomu było wprowadzenie Rytla jako pierwszego radnego niezależnego do Sejmiku Mazowieckiego, przedtem zdominowanego bez reszty przez partie polityczne.

Jako wielki sukces Wspólnoty wskazał Rytel skuteczną obronę całości Mazowsza przed planowanym przez PiS podziałem na dwa województwa (Warszawę i resztę). Opór społeczny udaremnił realizację tego motywowanego politycznie i ekonomicznie nieobliczalnego projektu. 

Pokazaliśmy, że potrafimy wygrywać i stać nas na kolejne sukcesy – mówił Konrad Rytel.

Właśnie Konrad Rytel wybrany został ponownie prezesem MWS. Jego zastępcami będą: przedsiębiorca i były poseł AWS-ZChN Mariusz Ambroziak, wiceburmistrz stołecznej Ochoty Grzegorz Wysocki, działacz z Radomia Krzysztof Górak, burmistrz Serocka Artur Borkowski oraz Paweł Kłobukowski, zaangażowany w działania na rzecz odrodzenia Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Zyskują one poparcie samorządowców, którzy uznają, że każdy ma prawo do własnej reprezentacji, a podstawą do podejmowania decyzji gospodarczych powinien stać się dialog z tymi, których one dotyczą. 

– Działamy pod coraz większą presją podziałów w Polsce. Naszym celem jest jednak pokazanie, że nas żadne przymiotniki przy pięknym słowie “Polska” nie interesują – zastrzegł Grzegorz Wysocki.

O ewentualnych sojuszach bądź samodzielnym starcie w przyszłych wyborach samorządowcy będą konkretnie mówić dopiero na przyszłorocznej konwencji programowej. Niedawne lata okazały się dla MWS szkołą skutecznego działania. 

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 5

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here